Çevrim Dışı Olma Hakkına İhtiyacımız Var


Röp: Onur Kanan

“Technology vs. Humanity” kitabının yazarı ve fütürist Gerd Leonhard ile tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla hayatımızda yer edinen “Yeni Normal” ve “Yeni Düzen” kavramlarını konuştuk.

TRT Akademi: Sormak istediğimiz ilk soru fütürist bir konuyla ilgili. İnsanlar Kovid-19 pandemisi dolayısıyla uzak geleceğin daha yakın olduğunu söylüyorlar. Bugün, insanların işlerini kaybetmelerine yol açabilecek dijital izleme, yapay zekâ ile donanmış robotlar, kişisel yayıncılık gibi çeşitli kavramlardan bahsediyoruz. Sizce uzak gelecek yakına mı geldi, ne düşünüyorsunuz?

Gerd Leonhard: Bu çok güzel bir soru. Bence teknoloji bu krizde çok önemli bir şey haline geldi değil mi? Zoom toplantıları yapma, evden çalışma gibi konularda hep teknolojiye dayandık, o yüzden teknoloji tüm bu krizin asıl kazananı oldu. E-ticaret, internetten sipariş verme, internetten yiyecek satın alma… Bu durumda herkes çevrim içi oluyor.

TRT Akademi: Doğru.

Gerd Leonhard: O zaman bu durum pek çok güzel şeye de vesile oldu. Mesela, evden çalışmanın görece yeni bir şey olduğu Türkiye gibi ülkelerde ve diğer ülkelerde bile insanların evden çalışmaya devam edeceklerini düşünüyorum.

TRT Akademi: Evet.

Gerd Leonhard: Bu, yeni normal haline gelecek. İnsanların evden çalışmasına izin verenler, buna mecbur oldukları için yapıyor. Doğru değil mi? Birkaç gün ve hafta sonra dahi insanların evden çalışmasına izin vermek için değişeceklerdir. Bunların hepsi çok güzel şeyler. Ama kötü olan, teknolojiyi hepimizin izleme için kullanması ve bunun da normal hale gelmiş olması. Örneğin, İsrail polisi hasta olduğu bilinen insanları bir mobil telefon uygulaması ile izliyor. İnsanların gittikleri yerleri izlemek acil durumlarda anlaşılabilir bir şey, ancak acil durumun normalleşmesine izin vermemeliyiz. Dolayısıyla herkes her zaman izleniyor, ateşiniz bileğinizdeki bir saat ile takip ediliyor, o zaman da bunun çok zor bir argüman haline geldiğini anlıyorsunuz. Teknolojinin sebep olduğu sorunlardan biri ve şu anki kriz, hükûmetimize güvenmek zorunda kalmamız. Çünkü hükûmet şu an her yerde, değil mi? Hükûmet şu an bize ne yapmamız gerektiğini söylüyor. Burada, İsviçre’de biz hükûmetimize güveniyoruz ve geriye dönüp izleme gibi işler için daha az teknoloji kullanacaklarına da inanıyoruz. Dolayısıyla pek çok yönden geleceğe bir enzim gibi geçiş yaptığımızı söyleyebiliriz. Son 10 yılda konuştuğumuz her şey, aniden bugüne geldi. Ben her zaman geleceğin bugün kadar belirsiz olmadığını söylerim. Çünkü her şey tartışılıyor. Mesela, sağlık hizmetleri ve teknolojiye çok para aktarılacağını göreceğiz. Çünkü biliyorsunuz Bill Gates, beş yıl önce bir pandemiye hazırlıklı olmamız gerektiğiyle ilgili uyarı yapıyordu. Bunun gerçekleşeceği aşikârdı. Şimdi insanlar da pandemiye, iklim değişikliğine, teknoloji sorunlarına hazırlanmamız gerektiğini söylüyor. Bence hazırlıklı olmak için daha büyük paralar harcanacak. Mesela, nasıl daha güvende ve hazırlıklı olabileceğimizi araştırmak için sağlık hizmetlerine trilyonlarca euro kaynak aktarılacağına dair bahse girerim. Dolayısıyla gelecek daha hızlı geldi, çünkü şu an bu sorunların küresel olduğu bir dünyada yaşıyoruz, bu yüzden iş birliği yapmalıyız. Şartlar bizi iş birliği yapmaya zorluyor.

TRT Akademi: Doğru. O zaman ikinci sorumuzu sormak istiyoruz. İkinci kitabınız çok ilginç. “Teknolojiye Karşı İnsanlık” adlı son kitabınızda dijital çağda geçerli olan beş yeni insan hakkından bahsediyorsunuz. Bunlar, biyolojik kalma hakkı, verimsiz olma hakkı,  çevrim dışı olma hakkı, anonim olma ya da kalma hakkı ve makineler yerine insanları işe alma hakkı. Tüm bu haklar daha detaylı bir şekilde tartışılmayı hak ediyor. Örneğin, şirketlerin ya da işverenlerin, makineler yerine insanları istihdam etmeyi tercih etmeleri durumunda, dezavantajlı duruma düşmelerine izin verilmemeli, diyorsunuz. Bu daha masraflı ve daha az etkin olsa bile. Bunun yerine, bu tür bir yolu seçen kuruluşlara vergi indirimi sağlanmasını düşünmeliyiz. Ama bugün, yani salgın süresince,  çevrim dışı olma hakkından bahsetmek istiyoruz. Salgın süresince insanlarla en iyi iletişim kurma yolu telefonlar ve internet oldu. O zaman, pandeminin  çevrim dışı olma hakkımızı çoktan elimizden aldığını söyleyebilir miyiz? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Gerd Leonhard: Teknoloji temelde bir nimet. Bildiğiniz gibi teknolojinin pek çok güzel tarafı var. Ama her güzel şey gibi, mesela yemek, içecek ya da sigara gibi, fazlası da zarar verebiliyor. Değil mi? Günde elli bardak kahve içmek istemezsiniz. Biz insanlar temel olarak teknolojiyle ilgisi olmayan pek çok şey yapıyoruz. İnsan ilişkileri gibi; ilişkiler veriden ibaret değildir. Mantıkla ilgili değildir, değil mi? İnsan hayatı aslında diğer insanlarla ilişkilerimizden, tecrübelerimizden ibarettir. Ne gördüğümüz ve ne hissettiğimiz, ya da diğerleriyle temas kurma gibi şeylerden. İnsanlarla birlikte çalışma, ilişkiler, temas ve tecrübe. Ve bu durumu korumamız gerekiyor. Teknolojiyi, insani yönümüzü yok etmesi için kullanmamalıyız. Hindistan’da anlaşmalı evlilikler için aracı görevi gören bir yapay zekâ var. Çünkü Hindistan’da çiftlerin yüzde 70’i anlaşmalı evlilikle evleniyor. Bu normal, ama bu durum önceden insanlar tarafından sağlanıyordu. Şimdiyse yapay zekâ (AI) diyor ki, şurada bir bey var ve sana en uygun kişi o olabilir. Yardım gibi bir fonksiyona ilkesel olarak karşı değilim, ama teknoloji her yere ve her zamana sirayet edince gizem gibi ögeleri kaybediyoruz. Ve bu da insanlar için çok önemli. Gizem, anonim olma, hatalar, mantıksız olma, verimsiz olma… İnsanlar makine değildir. İnsanların makine olduklarını düşünmüyorum. Bazen pek verimli olmuyoruz, ama verimsiz olan her şeyi yapmayı bırakırsak o zaman makine oluruz değil mi? O yüzden bu hakları, kendi milliyetimiz gibi düşünmeliyiz. Bütün insanlık olarak kolaylıkla elimizden gidebilecek şeyleri korumak için milliyetçi yönümüze dönmeliyiz. Bu, internetten önce de var olan bir problemdi ama şu an çok daha etkili oluyor. Doğru mu?

TRT Akademi: Evet.

Gerd Leonhard: O zaman teknoloji her şeyin yerine geçmemeli.

TRT Akademi: Kesinlikle. Bunun üzerinde biraz durmak istiyoruz;  çevrim dışı olma hakkı konusu üzerinde. Çünkü pandemi süresince bunu çok derin bir şekilde hissettik. Evdeyiz, bunu herkes biliyor. Biz de herkesin evde olduğunu biliyoruz. Herkes mesaj gönderiyor; iş yerinden meslektaşlarımız sorularına cevap arıyorlar. 10 dakika içinde bile cevap verseniz insanlar, “Nerde kaldın? Cevap bekliyorum.” diye mesaj yazıyor. Tamam, ama sırf evde olduğumuz için telefon başında mesaj beklemiyoruz. Sonuçta yaşayan bir varlığız, yapacak başka işlerimiz var.

Gerd Leonhard: Bence çevrim içi olma hakkına ihtiyacımız var. Finlandiya’da buna benzer bir şey var. İnternete erişim hakkı deniyor buna. Ama aynı zamanda  çevrim dışı olma hakkına da ihtiyacımız var, teknik anlamda değil ama zihinsel anlamda, anlatabildim mi? Çünkü insanlar makine değil. O zaman, sürekli çevrim içi olup sürekli veri alışı yaparsak çökeriz. Tefekkür edebilmek için iyileşmemiz de gerek. Sürekli yemek yiyip çok şişmanlarsanız obez olur, sonra da hayatınızı tehlikeye atarsınız. Sürekli bilgi alışı oluyorsa bu sefer de kafanız obez olur. Sonra da ölürsünüz. Bu bu yüzden insani bağların, birine telefon etmekten çok daha fazlası olduğunu fark etmemiz çok önemli. Bu, kişisel ilişkilerle ilgili.

TRT Akademi: Kesinlikle.

Gerd Leonhard: O zaman çevrim içi olmayı dini bir tecrübeye dönüştürmememiz gerekir. Çevrim içi olmadan da var olma hakkım var diyebilmeliyiz. Teknoloji bir din haline geldi biliyorsunuz. Bence harika bir araç, ama 15. yüzyılda Hristiyanlardaki dogma ve Müslümanlardaki toplum yapısında olduğu gibi, dinin sahip olduğu kadar bir ağırlığa sahip değil. Dinin her şeyin üstünde olduğu yerler var, diğer ülkelerde ise biraz daha ılımlı, daha dengeli bir durum var. Ama teknoloji de böyle bir şey. Eğer çok ciddiye alırsak bizi yer bitirir. Bazı yerlerde, örneğin Birleşik Arap Emirlikleri’nde, insanlar bütün zamanlarını sanal ortamlarda geçiriyorlar. Bu durum daha da kötüleşecek çünkü ilerde sanal gerçekliğimiz olacak. Şimdi buradayız ve kameranızı görüyorum ama beş yıl içinde sanal bir ortamda buluşacağız ve ben o zaman gerçek bir insan gibi karşınızda olacağım. O zaman neler olabileceğini hayal edin. Bu, tam da ‘Azı karar çoğu zarar’ durumu.

TRT Akademi:  O halde üçüncü sorumuza geçebiliriz. Kaos kavramı bu pandemi süresinde tekrar gündemimizin en tepesine çıktı. Kalabalıklar içinde yalnızlıktan muzdarip olan modern insan, tarihin bir çelişkisi olarak kalabalıklardan uzak bir şekilde yalnızlığına gömülmüş durumda. Sizce bu durum bireysel ya da sosyal bir kaosu tetikleyebilir mi?

Gerd Leonhard: Evet, ama eğer bir toplum zayıfsa veya yeterince iyi organize olamamışsa, ya da kaos içindeyse virüs o zaman bunları daha da kötü bir hale getirebilir. Çünkü o zaman iş birliği yapmamız gerekir, dayanışma içinde olmamız gerekir. Dayanışmadaki sorun şu: Eğer insanlar kriz öncesinde dayanışmaya başvurmadılarsa kriz zamanı da Amerika’da olduğu gibi kendilerini insanlardan uzak tutma eğiliminde oluyorlar. Amerika’daki en büyük sorun, insanların gerçekten birlikte çalışmamaları. Zenginler var, fakirler var ve vergiler doğru şekilde ödenmiyor. Amerika şu an karmaşa içinde. Virüsten ölecek pek çok insan şu an Amerika’da yaşıyor. Hâlihazırda 135 bin oldu bile. (Mart sonu rakamı). Peki bunun sebebi nedir? Çünkü buradaki toplum, işlevsiz bir toplum. O yüzden İngiltere’de de bunu bir dereceye kadar gördüğümüzü düşünüyorum. Bir de insanların dayanışma içerisinde olduğu, Yeni Zelanda’daki gibi tamamen işlevsel bir toplum da var ya da İsviçre’de, Finlandiya’da olduğu gibi. Bildiğiniz gibi bir kriz hem iyiyi hem kötüyü açığa çıkarır, değil mi? Hem en kötüyü hem en iyiyi ortaya serer. Türkiye’yi bilemeyeceğim ama kriz öncesinde ortaya çıkmış pek çok sorun da var. Kriz bunları yalnızca ağırlaştırdı. Ancak, kültür olgusu, toplumlarda ağır basan bir etken. Eğer bir ülke acil durumlarla baş etmek için kendi kültürüne sahipse o zaman bana göre soru şu oluyor: “Birbirimize yardım edecek kadar iş birliği içerisinde olabilir miyiz?’” Örneğin Avrupa’da, kuzey ülkeleri güney ülkelere yardım etmek durumunda kaldı çünkü güneydekiler şu an batmanın eşiğinde. İşte büyük sorun bu.

TRT Akademi:  Evet. İki sorumuz daha var. Noah Harari ve Slavoj Zizek gibi düşünürler bazı açıklamalarda bulundular ve pandemi ile ilgili çeşitli çözüm önerileri sundular. Zizek, bu pandeminin küresel bir karabasana dönüşmesini engellemek için dünyanın yepyeni bir komünizm şekline ihtiyaç duyduğunu söyledi. Harari ise ‘sabun polisi’ gibi çok çeşitli önlemlerden ve kavramlardan bahsetti ve insanlar da dijital izleme, dünya vatandaşlığı ve dijital diktatörlük gibi kavramları tartışmaya başladı. Sizce pandemiden sonra yeni bir dünya düzeni olacak mı? Toplumların hayatını etkileyebilecek ne tür ulusal ve küresel değişikliklerin olmasını bekliyorsunuz?

Gerd Leonhard: Pandemi süresince açık bir şekilde ortaya çıktı ki bizim geleneksel kapitalizm olarak bildiğimiz, yani mesela Amerika’daki şirket kapitalizmi, gelecek için uygun bir yol değil. Çünkü herkes için yeterince güvenlik sağlamıyor. Darwinci bir ortam yaratıyor. Devlet eliyle uygulanan kapitalizm, yani Çin’deki sistem işliyor evet, ama orada da özgürlükler yok. Avrupa’da ise bir tür sosyal kapitalizm var ve bence geleceğin anahtarı da burada. Burada şunu demek istiyorum: Bazen insanlar daha önemli hale gelir, o zaman daha az para kazanırız bazen gezegen daha önemli olur, o zaman da onun için bir şey yaparız. Dolayısıyla Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamındaki sistem, -ben buna insanlar, gezegen, amaç, refah diyorum- şu an gördüğümüz yeni süreç olabilir. İnsanlar, gezegen, amaç, refah diyoruz da buna daha iyi bir isim düşünülmedi şu ana kadar. Bazı insanlar buna sürdürülebilir kapitalizm diyor, bazısı ilerlemeci kapitalizm ya da sosyal kapitalizm. Ama bu kapitalizm ya da komünizm ile ilgili değil. Böyle bir şey yok. Komünizmin kurucularının ortaya koydukları şekliyle komünizmde pek çok faydalı ilke var, ama hayata geçirilmesi çok kötü sonuçlandı. Şu an aradığımız şey – bana kalırsa bu Türkiye için büyük bir zorluk teşkil edecek- refahın değişik dayanaklarının olduğu bir toplum inşa etmek. Yalnızca para ya da ekonomik büyüklük değil.

Gezegen, insanlar, refah. Şu an kriz sürecinde görüyoruz ki sağlık hizmetlerine, kriz hazırlığına, eğitime ciddi bir şekilde yatırım yapmazsak kriz gelip çattığında çok ciddi sorunlar içerisinde kalıyoruz. Diğer ülkelerle kıyaslayınca Türkiye’de ilginç bir şekilde pek sorun çıkmadı. Siz şanslısınız. Bir de İtalya’ya bakın. Kapitalizm sorununun cevabı şu olabilir: Hâlihazırda yeni bir ekonomik mantık geliştiriyoruz çünkü teknoloji, gıda, su, enerji gibi pek çok sorunu çözmeyi mümkün kılacak, ama eğer teknolojiyi yalnızca daha fazla para kazanmak için kullanırsak sorunlarımız çözülmeyecek. Çünkü aynı zamanda müşterek bir fayda da elde etmemiz gerekiyor. İşte bu da Amerika ve Çin gibi uç sistemleri olan ülkeler için bir sorun teşkil ediyor. Faydaları var ama herkes için değil. Toplumun çok ufak bir kesimi için. Bu da eninde sonunda patlayarak her türden soruna sebep oluyor. Şimdi olduğu gibi.

TRT Akademi:  Evet. O zaman siz farklı araçlar ve farklı sorunların olduğu farklı bir dünya düzeninin geleceğini öngörüyorsunuz.

Gerd Leonhard: Temelde dünya düzeni zaten kriz yüzünden değişiyor. Her zaman korona öncesi dönem, koronalı dönem ya da korona sonrası dönem derim. Bunlar aynı zaman dönemleri değil. Tamamen farklı birer çağ. Dünya düzeni şu anlamda değişiyor diyebiliriz: Örneğin Amerika şu an açık bir şekilde başarısız olarak görülüyor, çünkü insanlar oradaki gibi altüst olmuş bir ortamda yaşamak istemiyorlar. Çin ise giderek büyüyor ve herkesi etkilemeye çalışıyor. Avrupa da bir araya gelmeye çabalıyor. Dolayısıyla iki yıl içinde şu anki dünya düzeninde olan şeylerin çok farklılaştığına tanık olacağız. Örneğin Türkiye için en önemli şey, petrol endüstrisinin sona ermesi olacak. Çünkü biliyorsunuz petrol ekonomisi batıyor, yatırımcılar paralarını petrolden alıp yenilebilir enerjiye koyuyorlar. Türkiye, petrole pek çok açıdan bağımlı ve konum olarak petrol ülkelerine çok yakın. Ancak on yıl içinde petrol ülkeleri önemlerini büyük ölçüde yitirecek ve Orta Doğu’da, Körfez Ülkeleri Konseyi bölgesindeki sorun tamamen farklı bir hal alacak, çünkü petrol, oradaki para denkleminden aşama aşama çıkarılacak. Ben açıkça bu durumun Türkiye için büyük bir fırsat olacağını düşünüyorum. Bölge ve Avrupa arasında bir geçiş noktası durumunda. Ama aynı zamanda gelecekteki konumu için çok sağduyulu bir anlayış da gerekiyor.

TRT Akademi: Son sorumuza geldik. Pandemi insanlık için ağır maliyetler yarattı ve uluslararası siyasette değişikliklere sebep oldu. Bazı uzmanlar Çin ve Rusya arasında bir mücadelenin baş göstereceğini söylerken, diğerleri de Trump’ın son açıklamalarını işaret ederek bu mücadelenin Çin ve Amerika arasında çıkmasının daha muhtemel olduğunu söylüyorlar. Bu iki olasılık hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gerd Leonhard: Amerika hakkında konuşurken bir şey bildiğinizi söylemek zordur, yani Amerika’nın geleceği konusunda, çünkü Amerikalılar toparlanmakta ve tekrar mücadeleye atılmakta çok hızlılar. Trump’ın başkan olarak kalabileceğini zannetmiyorum, çünkü Amerika şu an felaket durumda. İtalya haricinde dünyadaki en kötü durumda olan ülke diyebilirim, o yüzden Trump kalamayacak. Onu şu an destekleyen insanlar bile sonrasında ondan nefret edecekler. Ya ölü sayısı Amerika’da bir milyon kişiye ulaşırsa? Olmayacak şey değil. O yüzden dünya düzeninin değişeceğini düşünüyorum. Bazen insanlar demokratik ülkelerin olaylara müdahalede biraz geç kaldığını söylüyorlar. Ben buna katılmıyorum. Bence bu tamamen liderlik ile ilgili bir durum. Eğer iyi bir liderlik arıyorsanız, mesela Yeni Zelanda’daki Jacinda Ardern’e bakabilirsiniz. Kendisi bir kadın. Ya da Finlandiya, İzlanda, Almanya, İsviçre’ye bakabilirsiniz. Sorunların uzadığı en az iki ya da üç dönemden geçeceğimizi düşünüyorum. Mali problemler karşısında hükûmetler her şeyi karşılamak zorunda kalacak ve bu da bütçeler düşünüldüğünde büyük sorun. Bütün hükûmetler borçlanacak. Çünkü insanların geri dönebilmesi için para ödemek zorunda kalacaklar. Ama işin olumlu yanı da şu: Mesela iklim değişikliği üzerine çalışmak için iyi bir konuma geldik, çünkü şimdi, çözüm için taviz vermemiz gerektiğini biliyoruz. Evden çalışabiliriz. Teknoloji desteklenecek. Ayrıca diğer insanların ne kadar önemli olduğunu da öğrendik. Daha fazla dayanışma içinde olacağız. Bugün düne nazaran daha büyük sorunlarımız var. Mesela bir yıl önceki Brexit şu an sorun değil. Doğru mu? Bölgesel çatışmalar gibi. Şimdi sorunlar tamamen farklı. Ekonomi, sağlık. Şu anda geleceğe giden dört adım olduğunu söylerim hep. Biri hayatta kalmak. Hayatta kalmak, mali idare, kaynak idaresi, sağlık hizmetleri idaresi gibi şeyleri kapsıyor. Bunlar sadece yaşamaya devam edebilmemiz için gerekli şeyler. En önemlisi bu. Bu temelde parayı doğru şeylere yönlendirmek. İkincisi iş birliği. Eğer daha iyi sağlık hizmetleri verilen daha iyi bir dünya istiyorsak iş birliği yapmamız gerekiyor. Dünyadaki tüm doktorlar bir aşı üretmemiz gerektiğini biliyor. Bu da iş birliği demek. Avrupa’da olduğu gibi birbirimize mali anlamda yardımcı olmalıyız. Bu konuyla ilgili bambaşka bir tartışma var şu an. Üçüncüsü uyum gösterme, yani adaptasyon. Yeni fikirler üretmemiz gerekiyor. Mesela turizm gelecekte nasıl olacak? Bunu düşünmemiz gerek. Yakın zamanda insanlar Amerika’dan Türkiye’ye tatil yapmaya gelmeyecek bence. O yüzden adapte olmalıyız. Dördüncüsü de dönüşüm; yani işleri farklı bir şekilde yapmak. Her şey negatif diyemeyiz. Ama kesinlikle stresli bir süreç. Ben de aynı durumdayım. Ben de hayatta kalmalıyım, adapte olmalıyım, dönüşmeliyim. Değil mi? Ve herkes de şu an aynı süreçten geçiyor. Bunun gibi çok fazla pozitif yön bulabiliriz, nihayet bir şeyler yapabiliriz, çünkü eski düzen öldü.

TRT Akademi:  Evet kesinlikle. Herkes kendi yolunu bulabilir.

Gerd Leonhard: Evet. Bunun, örneğin basında çalışanlar için ne anlama geldiğini düşünmeye çalışıyorum. Siz evden çalışabilirsiniz ve insanlar da size güvenme ihtiyacı duymaktalar. Kriz yüzünden insanlar hükûmetlerine güvenmek durumundalar, ama bu da başka bir zorluk teşkil ediyor. Çünkü pek çok ülkede insanlar hükûmet hakkında ne düşüneceğini bilmiyor. Herkesin hükûmete güvendiği İsviçre gibi değil her yer. Ama pek çok yerde insanlar hükûmete doğru şeyi yapacağı konusunda güvenebilecekler mi acaba?

TRT Akademi: O zaman bütün bu değişiklikler ortasında Çin ve Rusya ya da ABD ve Çin arasında bir mücadele çok uzak değil, değil mi?

Gerd Leonhard: Bence şu an çoğu propaganda. Amerikalılar bildiğiniz gibi neyin daha kötü olabileceğine dair büyük teoriler ortaya atma konusunda çok başarılılar. Şu an Amerika tarafından ortaya atılan argümanların çok büyük kısmı meseleyi sadece karıştırmak için yapılan şeyler. İşin özü şu: Eğer önümüzdeki on yıl içinde iş birliği yapmayı öğrenemezsek bizim için pek bir şans yok demektir çünkü Kovid sadece tek bir salgın. Diğer virüslerden kaynaklanan pandemiler de olacak. Kovid’in binlerce kat kötüsü olan iklim değişikliği sorunuyla da yüz yüze kalacağız. Türkiye bu açıdan gerçekten kötü bir durumda, çünkü iklim değişikliği demek Güney Avrupa’nın güneyinde kalan yerler çok ısınacak demek. İnsanlar kuzeye doğru göç ediyor. Bu hemen önümüzdeki sene gerçekleşmeyecek belki ama onun da zamanı gelecek. Eğer bu sorunlar üzerinde iş birliği yapmazsak, 20-30 yıl sonra durumumuz hiç de iç açıcı olmaz. Ama bence iş birliği yapacağız. Bence bu kriz yüzünden nasıl iş birliği yapılacağını öğreniyoruz. Ufak şeyleri de unutmamız lazım. Önceden çok önemli olan şeyler şu an çok önemsiz. Herkes Ocak ayına kadar Brexit hakkında konuşuyordu, sonra birden Kovid geldi. Şimdi insanlar Brexit’i umursamıyorlar bile. Bitti gitti.

Kullanmak isteyebileceğiniz bir şey daha söyleyeceğim: Şu an içinde bulunduğumuz duruma büyük dönüşüm diyorum ben, büyük buhran değil. Kim olduğumuzu, yaptıklarımızı, nasıl iş birliği yaptığımızı dönüştürmek için bir fırsat bu. Bunu hayata geçirebilecek bir kriz bu, çünkü krizlerde insan değişmeye hazır hale gelir. Eğer eşinizle bir kriz yaşıyorsanız nelerin gerçekten önemli olduğu hakkında konuşmaya başlarsınız. Değil mi? Kriz olmadan önce, bunu bilemezsiniz. Kriz anları dönüşmek için harika zamanlardır ve dönüşme fırsatını kaçırmamalıyız. Normale dönemeyiz, çünkü krizden sonra bir normal olmayacak. Yeni bir normal olacak ve bunun ne olduğunu tanımlamalıyız.